DAW, Digital Audio Workstation

Nuendo, Cubase, Pro Tools, Sonar, Audition

 
مصاحبه با محمدرضا علیمردانی- قسمت دوم
نویسنده : سجاد حسینی - ساعت ٤:۳٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
 

ادامه ی داستان...


 
 
مصاحبه با محمد رضا علیمردانی- قسمت اول
نویسنده : سجاد حسینی - ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩۱
 

محمد رضا علیمردانی، قطعا در عرصه ی دوبله ی انیمیشن، گوینده و مدیر دوبلاژ منحصر به فردیست. نمی خوام چیز زیادی ازش براتون بگم، بهتره که شما رو دعوت کنم تا از زبان خودش بشنوین...


 
 
یادداشتی بر ساخت ایران
نویسنده : سجاد حسینی - ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
 


 
 
مختصری، برای باند سازی
نویسنده : سجاد حسینی - ساعت ٥:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
 

 

 

خب، به دنبال تقاضای دوستی برای چگونگی انجام باندسازی، این پست رو براتون نوشتم:

روش های انجام باندسازی

1- باند سازی ساراند

اگر صدای فیلم شما، از نوع ساراند 5.1 هست، در گوگل دنبال نرم افزار ac3 tools pro بگردین و اونو دانلود کنید. همچنین نرم افزار pgc demux رو پیدا کرده و دانلود کنین. با نرم افزار pgc demux، اولین فایل vob فیلمتون رو باز کرده و فیلم و صداشو از هم جدا کنید. پسوند صدای فیلم شما قالبا ac3 خواهد بود. حالا این فایل رو در نرم افزار ac3tools باز کنید و در قسمت decode، اونرو باز کرده و بصورت 6 باند صدای مجزا اونو تجزیه کنید. حالا میتونین این 6 باند رو در نرم افزار dawتون باز کنین و قسمت های vocalش رو حذف کنین. vocal معمولا روی باند center ضبط میشه.

2- باند سازی استریو

اگر صدای فیلم شما استریوی واقعی باشه، (تفاوت استریوی واقعی و دروغ رو قبلا توضیح داده ام) باید اون رو در نرم افزار dawتون باز کنین و به دنبال افکت هایی از قبیل extract، vocal edit، vocal remover و غیره گشته و با مارک کردن قسمت های مختلف وکال، اون هارو حذف کنین.

3- باندسازی مونو

در باندسازی مونو، هیچ حقه ای وجود نداره، شما رسما باید صدای فیلم رو از نو بسازید. معمولا یا جایگزین می کنن، یا از سر و ته فیلم پیدا می کنن، یا گاهی موسیقی رو میسازن. بستگی و سلیقه و میزان هزینه ای که می پردازید داره.

امید وارم استفاده کرده باشین.

 


 
 
تفاوت نیوئندو و کیوبیس
نویسنده : سجاد حسینی - ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱
 

اگر می خواهیــد به منظور استفاده ی شخصی و یا اقتصادی، به ویرایش یا کار با صدا بپردازید، پیشنهاد ما، انتخاب یکی از دو نرم افزار نیوئندو یا کیوبیس می باشد. همانطــور که می دانید، این دو نرم افزار از برترین DAW ها بوده و در خــــاور میانه از اهمیت بسیاری برخـــــــــــوردار است. رقیب این دو نرم افزار، نرم افزار قــــــــدرتمند Avid ProTools می باشد که به خاطر محـــدودیت های سخت افزاری، کمتر در خاور میـانه رواج دارد، (کمتر، نمی گویم نیست) اما نرم افزاری فوق العاده قدرتمنـــــــد و استاندارد بوده و مجموعه آموزشی آن به همین شکل در حال تهیه است.

برای متخصصان در امر ویرایش صدا، مـوسیقی دان ها و کسانی که بصورت حرفه ای در استودیو های صـــــــــدا فعالیت دارند، تفاوت کیوبیس و نیوئندو مشخص است، اما برای آمـاتور ها و بلاخص کسانی که می خواهند یکی از این دو را برای استفــاده ی شخصی انتخاب کنند، دانستن تفاوت شان حائز اهمیت است.

هر دوی ایــن نرم افزار ها توسط شرکت استاین برگ (یا اشتاین برگ) آلمان ساخته شده اند. ساختاری کاملا مشابه دارند و در نگاه اول، به جز تفاوت ظاهری اندک، چیزی به چشم نمی آید. کیـــــــوبیس برای اولین بار در سال 1989 بصورت Sequencer برای کـــار با میدی تولید شد و پس از آن نیوئنـــدو، در سال 2000 وارد بازار گشت. در سال 2010، خرید نیوئندو 5 فول ورژن، که هنــــــوز وارد ایران نشده، حدود 1800 دلار آمریکا هزینه داشت. این در حالی بود که خرید ورژن 5 کیــــوبیس فقط 499.99 دلار بود.

این اختلاف قیمت به خاطر تفاوت در ویژگی ها و کاربرد هاست. معمــــــولا موسیقی دان ها و تولید کنندگان موسیقی، کیوبیس را نرم افزاری پایه برای تهیه ی موسیقی می دانند.

نرم افزار نیوئنــــدو، با داشتن ویژگی ها و امکانات بسیار کامل تری نسبت به کیوبیس، برای تــــولیـدی با استانداردهای صنعتی به کار بسته شده و برای صداسازی بعد از تولیــد، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. با نیوئندو، می توانید از کامپیوتر های شبکه ای برای ضبــــط های پیچیده تر استفاده کنید. برای درک بیشتر، به این مثال تـــــــوجه کنید، فرض کنیـــــــد 12 نفر می خواهند ساز بزنند و هر کدام در یک اتاق قرار گرفته، همزمان بنوازند و موسیقی نهایی کنار همـــــدیگر میکس شود، شما برای این کار قطعا به نیوئندو نیاز دارید. تصـور کنید 12 ترک جدا از هم، شروع ضبط برای هر 12 ترک بصورت هم زمان و یک عالمه اطلاعات برای پردازش بدون کمترین تاخیر و افت کیفیت.

نیوئندو، همچنین توانایی تهیه ی صدای ساراند 6 کاناله (5.1) را داشته و فرمت های ویدئویی را بهتر ساپورت می کند. برای ضبـط اجرای زنده (Live Recording) نیز نیوئندو نرم افزاری بسیار قدرتمند است.

خلاصه:

1- کیوبیس برای ویرایش صدا ابزاری بنیادین یا پایه ای می باشد.

2- نیوئنــــتدو نرم افزاری ایـده آل برای صداسازی پس از تــــــــــولید (Audio Post Production) می باشد (مثل صداسازی فیلم های که 6 کانال صدا دارند).

3- نیوئندو از کیوبیس خیلی گران تر است، ورژن 5 کیوبیس، 1300 دلار از نیوئندو 4 ارزان تر است. (البته در ایران که قانون کپی رایت وجود ندارد و هر دو نرم افزار بصورت کرک شده در بازار موجود می باشند، تفاوتی در قیمت مشاهده نمی شود، پس پیشنهاد می کنم با نیوئندو کار کنید.)

4- نیوئندو از کیوبیس جدید تر بوده و ابزاری قدرتمند تر برای فعالیت های پیچیده تر است.

5- خروجی نیوئندو بسیار استاندارد تر و مورد قبول تر برای ساخت موسیقی و صداسازی می باشد.

6- نیوئندو تصویر را بهتر ساپورت کرده و برای ضبط ساراند ایده آل است، برای ضبط اجرای زنده نیز گزینه ی مناسبیست.

7- نیوندو برای ضبط اجراهای زنده نیز بسیار قدرتمند است.

 موارد فوق، منکر قدرت و ارزش کیوبیس نیست، فقط تفاوت بین خیلی خوب و عالی است.


 
 
Walk The Line
نویسنده : سجاد حسینی - ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
 

 

سینمایی Walk the Line، ساخته ی James Mangold، فیلم موزیکال دیگریست که به نظر من داستان بسیار جالبی دارد. داستان این فیلم، عبارتست از زندگی خواننده ای بنام جانی کش (Johnny Cash) که بر حسب اتفاق خواننده می شود. این فیلم بر اساس داستانی واقعی ساخته شده است.

 ادامه را دنبال کنید.


 
 
 ساخت كد آهنگ

ساخت كد موزیک آنلاین