DAW, Digital Audio Workstation

Nuendo, Cubase, Pro Tools, Sonar, Audition

 
یک راهنمایی ویژه، برای چیدمان بلندگو های پخش کننده ی صدای ساراند
نویسنده : سجاد حسینی - ساعت ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ فروردین ۱۳٩۱
 

در این مطلب، به درخواست یکی از دوستان، زوایا و طریقه ی صحیح قرارگیری speaker های یک سیستمِ پخشِ صدایِ ساراند رو براتون توضیح می دهم.

همونطور که می دونین، و در پست های قبلی، در همین وبلاگ، به تفصیل راجع به صدای ساراند بحث شده، مبنای تولید این تکنولوژی پخش، این بود که نحوه ی پخش صدا، علاوه بر کیفیت، بسیار بر احساس بیننده تاثیر گذار است. پس چند باند صدا، با فاصله های مختلف، به دور بیننده طراحی شدند.

در این مطلب، طرز قرار گیری speaker ها برای پخش سیستم های صدایی Dolby Digital 5.1 و Dolby Digital Ex/ Pro logic 7.1 رو براتون توضیح می دم.

 

Dolby Digital 5.1

وسط مبل خود، درست رو به روی تلویزیون بنشینین. در این راستا، باید تلویزیون و باند Center یا وسط رو درست رو به روتون ببینین.

همونجا که نشسته این، سرتون رو 22 تا 30 درجه به راست بچرخونین. این محدوده، محل قرار گیری باند Front Right است.

حال اگر سرتون رو 22 تا 30 درجه به چپ بچرخونین، محدوده ی قرار گیری باند Front Left رو مشخص کرده این.

همونطور که در تصویر می بینید، محدوده ی دو باند Rear Left و Rear Right یا Surround Left و Surround Right نسبت به شما، 90 تا 110 درجه، زاویه داره.

برای تنظیم Subwoofer هم باید بدونین که بهترین جا برای گرفتن بیشترین صدای "بوم بوم" از کل توان 80 هرتزیش، جایی نزدیک به باند Center و به سمت بیننده است.

 

Dolby Digital Ex/ Pro Logic 7.1

5 باند قبلی، به همان شکل چیده می شن. فقط دو باند Left Back و Right Back به پشتِ کل این چیدمان اضافه خواهد شد. زوایای این دو باند، 135 تا 150 درجه نسبت به موقعیت بیننده است.

 

این چیدمان، فضای بسیار واقعی تری برای بیننده فراهم میکنه. شنیدن برخی صدا ها، درست از پشت سر، همون طور که گوش انسان از پشت می شنوه و مغز اون رو پردازش می کنه، در این چینش به کار برده شده. این نوع چیدمان به عبارت "dual-rear arrangement" معروفه، یعنی چیدمانی که 2 ردیف در پشتِ شخص قرار می گیره.

 برای پایان عرایضم، باید اشاره کنم که چینش 5.1 بیشترین استفاده رو داره و متداول تره، و همچنین عددی که بعد از عدد 5 یا 7 با یک نقطه میاد، نشان دهنده ی تعداد Subwoofer هاست.

 

یه سوالم می پرسم ببینم کی میتونه جواب بده، این عکس ها که در زیر می بینین، آقای مایک مایرز، گوینده ی شرک و همچنین خانم کمرون دیاز گوینده ی فیوناست، به نظر شما چرا 2 تا میکروفون با فاصله جلوشون قرار گرفته؟

 

امید وارم که استفاده کرده باشین و من رو از اشتباهاتم آگاه کنین. 
 
 ساخت كد آهنگ

ساخت كد موزیک آنلاین