شروع آموزش Nuendo، قدم به قدم

معرفی نرم افزارSteinberg Nuendo

یکی از حرفه ای ترین نرم افزار های صدا برداری و ویرایش صدا و تهیه ی موسیقی نرم افزار نیوئندوست که در بیشتر استودیو های حرفه ای, راحت ترین نرم افزار از نظر سرعت ضبط و ویرایش و مجموعه ی فوق العاده وسیع افکت ها به حساب می آید. با این نرم افزار میتوان ضبط موسیقی مستقیم و غیر مستقیم, ضبط Vocal, اتصال VST, Midi Keyboard, اتصال اکثر کارت صداها و ... را داشت و مهم تر از آن Nuendo به نرم افزار صدای فیلم هم مشهور است، یعنی شما می توانید با این نرم افزار روی صدای فیلم کار کنید.

شروع کار، شناسایی کارت صدا

پس از نصب نرم افزار، با اجرای آن برای اولین بار، نیوئندو بصورت اتوماتیک می خواهد یک تست از کارت صدای منصوب به عمل آورد. با توجه به اینکه کارت صدای موجود در استودیو های صدابرداری, حرفه ای به حساب می آیند (با کارت صدای خانگی یا کاربری متفاوت است) بهتر است این تست را کنسل کرده و وارد نیوئندو شوید. (انجام این تست مشکلی نخواهد داشت و برای کسانیست که از کارت صدای حرفه ای استفاده نمی کنند.)

چند تعریف قبل از شروع:

آزیو: کارت صدا های حرفه مجهز به درایور آزیو (ASIO Driver) هستند که ویژگی این درایور کم کردن میزان Latencyِ (دیرکرد در انتقال و تبدیل صدا) عملیات می باشد.

بافر سایز: اطلاعاتی که بین نرم افزار و کارت صدا از طریق CPU مبادله می گردد بصورت پکیجی (بافر = پکیج) می باشد. هرچه حجم اطلاعات این پکیج ها کمتر باشد، دیرکرد انتقال صدا کمتر خواهد بود اما حجم بیشتری از CPU اشغال خواهد شد.

ورود به نرم افزار و تنظیمات آزیو:

وقتی محیط نرم افزار باز شد، از منوی Devices مورد Devices Setup را انتخاب کنید. (Device به معنای دستگاه می باشد.) در پنجره ی باز شده یک لیست در سمت چپ وجود دارد و اطلاعاتی در سمت راست مشاهده می گردد. از سمت چپ VST Audiobay را انتخاب کرده و در سمت راست در قسمت کشویی Master ASIO Driver گزینه ای را که نام کارت صدای خود + کلمه ی ASIO نوشته شده برگزینید. (برای مثال MOTO X2 ASIO یا Lexicon ΏMEGA ASIO یا Roland EDIROL ASIO) سپس در سمت چپ زیر VST Audiobay روی اسم کارت صدای منصوب خود کلیک کرده، در سمت راست تیک گزینه ی Release ASIO Driver in Background را زده و پس از آن روی کلید Control Panel کلیک کنید. در این قسمت می توانید اندازه ی بافر را تنظیم کنید. تنظیمات را Apply و سپس OK کنید.

ایجاد پروژه ی جدید

دستور ذیل را اجرا کنید:

File/ New Project                      or            Ctrl+N

پنجره ی Templates باز می شود. گزینه ی Empty را انتخاب کرده و روی OK کلیک کنید. پروژه ی شما ساخته شده است. (پنجره ی Templates متعاقبا بحث خواهد شد)

 

تا اینجا نظر بدهید.

/ 4 نظر / 663 بازدید
دهئش

خوب بود

سامان

باز هم سلام سجاد عزیز واقعا بابت این اطلاعاتی که در این وبلاگ گذاشتید ممنونم. با اجازتون اموزشهای کاربردی کیوبیس 5 رو دانلود کردم و واقعا عالی بود..به دوستان هم معرفی کردند و اونها هم راضی بودند..در هر حال سپاس فراوان. سجاد جان یک سوالی در خصوص همین مطلب داشتم..من یک کارت صدای Avid m-audio خریدم پس از نصب در قسمت راست task bar نشونه ای می اد که وقتی بازش می کنیم یک ولوم دیجیتال وجود داره که لیتنسی رو کم و زیاد می کنه.. با این ولوم باید چه کرد؟ و ایا با توجه به ثابت بودن cpu تغییر این ولم تاثیری در لیتنسی داره؟ مرسی

الهام

مرسییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی خیلی گلی که آموزش نیو اندو رو گذاشتی[ماچ][ماچ][ماچ]

پدرام

چطوری فیل ویدیویی به به nuendo وارد کنیم برا حذف دیالوگ