Pro Tools یا Nuendo؟

بعنوان یک کارکرده ی صدا، به خودم گفتم که چرا دو تا از محبوب ترین DAW ها رو مقایسه نکنم. برای همین این مطلبو براتون می نویسم:

 

سال هاست که Pro Tools قطب مقتدری در صنعت بین المللی صدا به حساب میاد اما در سال های اخیر نیوئندو طرفداران و دوستداران بسیاری در سراسر دنیا من جمله ایران پیدا کرده. خب، حالا میخوام بگم که کدومشون بیشتر به کار شما میاد.

 

Pro Tools

ساخت Avid یا DIGIdesign قدیم در ایالات متحده

Pro Tools در دو سال گذشته تغییرات فوق العاده ای در ساختارش اتفاق افتاده. با پخش Pro Tools 9، شرکت Avid ویژگی ها و امکاناتیرو در اختیار کاربران قرار داد که حدود 2 هزار دلار آمریکا هزینه داشت.  امروز کاربران Pro Tools 9 LE  می تونن فایل های OMF رو باز کنن و می تونن بصورت مجازی از هر سخت افزاری که دوست دارن استفاده کنن، با هر دو ساپورت آزیو و Core Audio.

(آزیو: درایور تحت سیستم عامل ویندوز برای کاهش Latency و Core Audio برای سیستم عامل مک، Apple)

Pro Tools 9 LE 96 تا کانال مونو با سمپل ریت 48 کیلو هرتز، 48 تا 96 کیلوهرتز، یا 24 تا 192 کیلوهرتز به انظمام 32 ورودی مونو به شما می دهد. در Pro Tools 9 LE میتونین روی باندهای استریو کار کنین در حالی که با نصب Complete Production Toolkit 2 تا 7.1 کانال رو در اختیار خواهین داشت.

 

 Nuendo

 نیوئندو از شرکت اشتاین برگ آلمان

اا

این تازه وارد یعنی نیوئندو برای کسانی که در این حرفه تازه وارد هستند بسیار ساده تر است. بسیاری نیوئندو رو بخاطر کاربردی بودن و سرعتش ترجیح میدن، من جمله من! و یک DAW بی نظیره. بصورت مجازی صداهارو بدون محدودیت تا 226 ورودی در اختیار کاربر قرار می ده. قابلیت کار با صدای ساراند رو میده و محدود به real time export نیست (سریع mixdown می گیره)، برای اعمال افکت برای پخش سرعت بالایی داره. یک ویژگی فوق العاده ی نیوئندو اینه که با یک عمل ساده میشه پروسه هایی رو روی ایونت ها یا کلیپ ها اعمال کرد بدون اینکه فعالیتی رو خود کلیپ انجام بشه. مثلا میشه تا 24 دسی بل gain یا Volume یک ایونتو بالا برد. این ویژگی در Timeline دیده و اجرا می شه و نیازی نیست که تغییری در دیالوگ یا موسیقی اعمال بشه. ویژگی بارز دیگه Batch Proccessing یا پردازش دسته ایه. دیگه میشه گفت میان برهاش بصورت منظم و دسته بندی شدست و می توان با دید ماکرو پروژه هارو edit کرد.

 

خب، اشنراکات ایندو DAW:

پلاگ این های مشترک: reverb, Equalizer, Compressor و ...

هر دو Video engine هایی با چند codec دارن

هر دو توانایی خروجی توسط Black magic Intensity Card دارن

تشخیص ضرب دارن

تا 192 KHz رو پشتیبانی می کنن.

 

معایب و مزایا

برای میکس ساراند در Pro Tools نیاز به Complete Production Toolkit 2 یا DV Tool kit دارین.

Pro Tools از مجموع باند های ساراند، باند LFE رو میسازه در حالی که نیوئندو این قابلیتو نداره. Pro tools در غرب همه گیر تره اما Nuendo در شرق و خاورمیانه بیشتر طرفدار داره و Pro Tools کمتر در کار با OMF دچار مشکل میشه چونکه این استانداردو خود شرکت Avid خلق کرده.

 

----------------------------------------

اینارو نگفتم  که خودتونو محدود به یکیشون کنین، فقط میخواستم ارزش و کارایی جفتشون رو درک کنین و دورنگاه نسبت به این دو DAW برتر داشته باشین.

 

 

از این لینک ها میتونین از آخرین اضافه شده ها به این دو قدر آگاه شین:

Nuendo specifications PDF

Pro Tools specifications/comparison chart

/ 1 نظر / 98 بازدید
محمدعزیزیان

سلام يه سوال داشتم من نرم افزار نيوئندو 3.2رو دارم ولي وقتي ميخوام پروژه رو ذخيره كنم( يعني به صورت يه فايل تصويري) نميدونم چيكاركنم؟ممنون