یک راهنمایی ویژه، برای چیدمان بلندگو های پخش کننده ی صدای ساراند

در این مطلب، به درخواست یکی از دوستان، زوایا و طریقه ی صحیح قرارگیری speaker های یک سیستمِ پخشِ صدایِ ساراند رو براتون توضیح می دهم.

همونطور که می دونین، و در پست های قبلی، در همین وبلاگ، به تفصیل راجع به صدای ساراند بحث شده، مبنای تولید این تکنولوژی پخش، این بود که نحوه ی پخش صدا، علاوه بر کیفیت، بسیار بر احساس بیننده تاثیر گذار است. پس چند باند صدا، با فاصله های مختلف، به دور بیننده طراحی شدند.

در این مطلب، طرز قرار گیری speaker ها برای پخش سیستم های صدایی Dolby Digital 5.1 و Dolby Digital Ex/ Pro logic 7.1 رو براتون توضیح می دم.

 

Dolby Digital 5.1

وسط مبل خود، درست رو به روی تلویزیون بنشینین. در این راستا، باید تلویزیون و باند Center یا وسط رو درست رو به روتون ببینین.

همونجا که نشسته این، سرتون رو 22 تا 30 درجه به راست بچرخونین. این محدوده، محل قرار گیری باند Front Right است.

حال اگر سرتون رو 22 تا 30 درجه به چپ بچرخونین، محدوده ی قرار گیری باند Front Left رو مشخص کرده این.

همونطور که در تصویر می بینید، محدوده ی دو باند Rear Left و Rear Right یا Surround Left و Surround Right نسبت به شما، 90 تا 110 درجه، زاویه داره.

برای تنظیم Subwoofer هم باید بدونین که بهترین جا برای گرفتن بیشترین صدای "بوم بوم" از کل توان 80 هرتزیش، جایی نزدیک به باند Center و به سمت بیننده است.

 

Dolby Digital Ex/ Pro Logic 7.1

5 باند قبلی، به همان شکل چیده می شن. فقط دو باند Left Back و Right Back به پشتِ کل این چیدمان اضافه خواهد شد. زوایای این دو باند، 135 تا 150 درجه نسبت به موقعیت بیننده است.

 

این چیدمان، فضای بسیار واقعی تری برای بیننده فراهم میکنه. شنیدن برخی صدا ها، درست از پشت سر، همون طور که گوش انسان از پشت می شنوه و مغز اون رو پردازش می کنه، در این چینش به کار برده شده. این نوع چیدمان به عبارت "dual-rear arrangement" معروفه، یعنی چیدمانی که 2 ردیف در پشتِ شخص قرار می گیره.

 برای پایان عرایضم، باید اشاره کنم که چینش 5.1 بیشترین استفاده رو داره و متداول تره، و همچنین عددی که بعد از عدد 5 یا 7 با یک نقطه میاد، نشان دهنده ی تعداد Subwoofer هاست.

 

یه سوالم می پرسم ببینم کی میتونه جواب بده، این عکس ها که در زیر می بینین، آقای مایک مایرز، گوینده ی شرک و همچنین خانم کمرون دیاز گوینده ی فیوناست، به نظر شما چرا 2 تا میکروفون با فاصله جلوشون قرار گرفته؟

 

امید وارم که استفاده کرده باشین و من رو از اشتباهاتم آگاه کنین.


/ 6 نظر / 271 بازدید
تامی

ما که تخصصمون نیست داداش! شما بگو

reza

probably for avoiding potential noise like (pufffffffff) or maybe the mics are so strong and sensitive that you don`t need to glue the mouth of yours to them... anyway,that was so cool fellow

boombax

با سلام ميخواستم بدونم چه جوري ميتونم يه كاري كنم كه تو اتاقم همه جاش صدا باشه من موسيقي بدون كلام گوش ميدم اتاقم يه پنچره بزرگ داره دو تا كمد هست تو ديوار من معمولا كنار پنجره استراحت ميكنم تخت هم نداريم با تشكر از پيگيري سريع شما

مسعود

این میکروفونها برای صدای استریو میباشد یکی باند راست ودیگری باند چپ در این روش صدای زنده تری داریم نسبت به گرفتن صدای مونو وتبدیل آن به استریو

نادر خالدی

بخاطر رعایت پرسپکتیو صدا. چون گوینده فرصت جابجایی و فاصله گرفتن از میکروفون را ندارد وسوژه در فیلم دایم در حال جابجایی است صدابردا میکروفنها را به نسبت سوژه سویچ می کند. نادر خالدی با 10 سال سابقه صدابرداری همزمان. از مرکز ارومیه. و تلویزیون عراق. البته احتمال استفاده به عنوان ضبط صدا ی استریو هم وجود دارد. یعنی مونو چب و مونو راست.

kamal

به نظر من میکرفون جلوی استریو و مرکز هستن میکرفون دومی هم همون ساروند میشن اگه اشتباه نکنم