کار در استودیوی صدا با کیوبیس و نیوئندو آموزش رایگان

 

 

 

سلام می کنم به بچه های باهوش و اون دسته از افرادی که به صدا با یه دید دیگه ای نگاه می کنن. این پست قرار شروع یه سورپرایز دست یک برای تموم اونایی باشه که تا امروز دنبال یه آموزش اساسی در مورد کار در استودیوی صدا با نرم افزار های نیوئندو و کیوبیس می گشتن. من یه مجموعه ی آموزشی که حاوی حدود 4 ساعت فیلمه رو در مدت 2 سال و بعد از 4 سال فعالیت مداوم در این رشته، برای پخش در بازار آماده کردم اما به دلیل وجود مشکلات بسیار، من جمله پرداخت مبلغ کم و بازدهی کمش، تصمیم گرفتم این آموزش تصویری رو بصورت کاملا رایگان در همین وبلاگ قرار بدم. ایران در سال های اخیر در موسیقی و کار با صدا بسیار پیشرفت کرده، طوری که می توان به خوانندگانی داخلی همچون فرزاد فرزین، محسن چاوشی و یگانه، مازیار فلاحی، رضا یزدانی و بسیاری دیگر اشاره کرد. اما هدف عمده ی من، پیشرفت سینمای ایران در صنعت صداست که در سال های اخیر، علی الرغم رشد چشم گیر این صنعت در زمینه ی هنر، تدوین، تصویر برداری، گریم، بازی و غیره، رشدی در زمینه ی صدا دیده نمیشه، پس مجددا، عرض می کنم که برای اطلاع رسانی بیشتر و رشد علمی و عملی بیشتر اون، این مجموعه رو به صورت رایگان تقدیم می کنم. نکته ای که به تازگی باعث سرافرازی و خوشحالی من شد، و همچنین کسانی که هم آرمان من هستند، تماشای فیلم سعادت آباد بود که قصد دارم به زودی به تفسیر کلیش بپردازم. سعادت آباد اولین فیلمی بود که بصورت درست و علمی، صدای دالبی ساراند رو به شبکه ی نمایش خانگی و دستگاه های پخش نمایش خانگی آورد. پس به زودی مطلبی راجع به اون براتون خوهم نوشت.

این مجموعه ی آموزشی در 3 گروه آموزش کاربردی، آموزش بنیادین و آموزش کار با صدای فیلم ارائه می شه که به همین ترتیب در این وبلاگ به روز رسانی خواهد شد.

در انتها باید خواهش کنم که این فایل آموزشی تصویری رو از سایت های دیگه دانلود نکنین، و بگذارین حداقل، چیزی که تولید خود من هست در وبلاگ خودم به پخش و چالش کشیده بشه. امید وارم استفاده کنید.

 

 

 

 مقدمه

 

مجموعه ای که پیش رو دارید، تلاش می کند در کمترین زمان ممکن، مطالب را به بهترین نحو ارایه کند. سعی شده تا آموزش، بصورت طبقه بندی شده عنوان گردد تا هنر آموز بتواند با توجه به نیازش از اطلاعات آن استفاده کند. آموزش در دو متد کاربردی و بنیادین تنظیم شده است که می توانید در قسمت ((آموزش کاربردی یا بنیادین؟))  از جزئیات آن مطلع شوید. نکته ای که لازم می دانم به آن اشاره کنم، اورژینال بودن مطالب است. سعی کرده ام بیشتر مطالب را از خود مراکز آموزشی که در سطح بین الملل فعالیت می کنند فراهم کرده و با زبان فارسی به علاقه مندان این هنر ارایه کنم، بدین ترتیب، مطالب آموزشی معتبر بوده و جای هیچ نگرانی ای باقی نخواهد ماند. ویدئو های آموزشی که با عنوان Tutorial مشاهده می کنید، ساخته ی خود شرکت های آموزشی بوده و زبان آن انگلیسی می باشد. در این مجموعه ی آموزشی، همان مطالب با زبان فارسی، که مناسب مخاطب فارسی زبان می باشد ارائه شده است. همچنین سعی شده تا هنر آموز را با عبارات و واژگان تخصصی کار آشنا کرده و از معادل سازی های بیهوده اجتناب گردد. انتظار می رود با بررسی، مطالعه و مشاهده ی این مجموعه ی آموزشی، هنرجو بتواند به راحتی از پس استفاده ی شخصی برآمده و با کمی مطالعه ی بیشتر در زمینه های سیستم های صوتی (از قبیل میکروفون ها، میکسر، واسط صوتی یا کارت صدا، آمپلی فایر ها، مونیتورینگ ها، سیستم های رایانه ای، سازهای مجازی و حقیقی، تجهیزات استودیویی و غیره)، مفاهیم آکوستیک، شناخت تئوری های موج و اصوات، و در نهایت کار در استودیو های حرفه ای صدا، یک صدابردار حرفه ای شود. امید است که مجموعه ی حاضر، انتظار شما را برآورده کند.

 

 

معرفی اشتاین برگ نیوئندو – کیوبیس

 

در ابتدای امر آهنگ سازی با کامپیوتر، اولین نرم افزارهایی که برای ضبط و آهنگسازی به کار می رفتند، برنامه هایی موسوم به Sequencer ها بودند که این ها محدود به سیستم میدی بوده و می توانم نامشان را Midi station یا Midi manipulator بگذارم.  همانطور که می دانید، میدی سیستمی برای ارسال و دریافت سیگنال های الکتریکی از طریق کابل و سیم بوده که توسط آن، اطلاعات موسیقی بصورت کدک شده، بین کامپیوتر و ساز الکترونیک رد و بدل می شوند.

بعد ها، با پیشرفت تکنولوژی و نیاز به ضبط مستقیم سیگنال های صدا، بخشی به نام  Audio نیز به این نرم افزار ها اضافه گردید. در این بخش، توانایی ضبط سیگنال های آنالوگ صدا، و قابلیت کار با آن ها بصورت مستقیم برای کاربر مهیا گشت.

با گذر زمان و ابراز نیاز، توانایی ضبط اجرای زنده، ساخت صدا برای تصویر و بسیاری از امکانات دیگر اضافه گردید و این نرم افزار ها، هر روز در حال پیشرفت و تکامل خود گام بر می دارند.

Cubase در سال 1981، یک Midi Sequencer بود و امروز، Cubase 6، یکی از بهترین Daw ها شمرده می شود. Cubase و Nuendo، هر دو محصول شرکت Steinberg آلمان بوده و مرکز آن در (همبرگ) هامبورگِ آلمان است.

کیوبیس تا کنون در سه نوع مختلف تولید شده است. نوع اول، فقط توانایی کار با میدی را داشت. نوع دوم آن، با ورود توانایی کار با صدا، به نام Cubase VST ساخته شد که علاوه بر ضبط و میکس صدا، و تلفیق افکت ها، قابلیت ساپورت VST را نیز داشت، یعنی استانداردی برای استفاده از Audio Plug-ins.

Cubase VST برای استفاده ی خانگی بسیار مناسب بود اما سخت افزار رایانه نیاز به زمان نسبتا طولانی ای برای اجرا و کار با این نرم افزار داشت. در این زمان، این نرم افزار ضعف هایی در مقابل رقبایی مثل Pro Tools DAE و Digital Performer MAS داشت.

به دنبال این رقابت، ورژن جدیدی از این نرم افزار، به نام Cubase SX، که برگرفته از نرم افزار تخصصی صداسازی، یعنی نیوئندو بود، وارد بازار گشت که به کل روش اجرای نرم افزار را تغییر داده بود. این نرم افزار نسبت به نسخه های اصلی اش بسیار متفاوت بوده و برای مدیریت صدا و اتومیشن، نرم افزار بس حرفه ای تر بود. یکی از ویژگی های قابل توجه Cubase SX، قابلیت Undo کردن پردازش ها بود که در نسخه های اولیه ی Cubase VST موجود نبود. Real- time، Time Stretching و تنظیم تمپو نیز از دیگر ویژگی های این محصول جدید بود.

در سپتامبر 2006، شرکت اشتاین برگ خبری تحت عنوان توزیع Cubase 4 پخش کرده، و آن را بسیار حرفه ای تر نسبت به Cubase SX اعلام کرد. امکانات جدید این نرم افزار عبارت بودند از: Control Room  و سری جدید پلاگ این های VST3.

به دنبال آن، Cubase 5 در 27 ژانویه ی 2009 و Cubase 5.5.1 در 21 جون 2010 وارد بازا گردیدند. نسخه ی 6 کیوبیس نیز که هنوز وارد ایران نشده است، 17 ژانویه ی 2011 وارد بازا گشت که برای اجرا روی سیستم های 64 بیتی با سیستم عامل ویندوز 7 تهییه شده بود. پس از آن، Cubase 6.5 در 29 فبریه 2012 پخش شد.

 

نیوئندو نیز پس از کیوبیس، با ظاهری تقریبا مشابه، برای ساخت موسیقی و مخصوصا صدا سازی پس از تولید مورد استفاده قرار گرفت. نیوئندو برای ضبط اجراهای زنده نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

تفاوت نیوئندو و کیوبیس

 

اگر می خواهیــد به منظور استفاده ی شخصی و یا اقتصادی، به ویرایش یا کار با صدا بپردازید، پیشنهاد این مجموعه، انتخاب یکی از دو نرم افزار نیوئندو یا کیوبیس می باشد. همانطــور که می دانید، این دو نرم افزار از برترین DAW ها بوده و در خــــاور میانه از اهمیت بسیاری برخـــــــــــوردار است. رقیب این دو نرم افزار، نرم افزار قــــــــدرتمند Avid ProTools می باشد که به خاطر محـــدودیت های سخت افزاری، کمتر در خاور میـانه رواج دارد، (کمتر، نمی گویم نیست) اما نرم افزاری فوق العاده قدرتمنـــــــد و استاندارد بوده و مجموعه آموزشی آن به همین شکل در حال تهیه است.

برای متخصصان در امر ویرایش صدا، مـوسیقی دان ها و کسانی که بصورت حرفه ای در استودیو های صـــــــــدا فعالیت دارند، تفاوت کیوبیس و نیوئندو مشخص است، اما برای آمـاتور ها و بلاخص کسانی که می خواهند یکی از این دو را برای استفــاده ی شخصی انتخاب کنند، دانستن تفاوت شان حائز اهمیت است.

هر دوی ایــن نرم افزار ها توسط شرکت استاین برگ (یا اشتاین برگ) آلمان ساخته شده اند. ساختاری کاملا مشابه دارند و در نگاه اول، به جز تفاوت ظاهری اندک، چیزی به چشم نمی آید. کیـــــــوبیس برای اولین بار در سال 1989 بصورت Sequencer برای کـــار با میدی تولید شد و پس از آن نیوئنـــدو، در سال 2000 وارد بازار گشت. در سال 2010، خرید نیوئندو 5 فول ورژن، که هنــــــوز وارد ایران نشده، حدود 1800 دلار آمریکا هزینه داشت. این در حالی بود که خرید ورژن 5 کیــــوبیس فقط 499.99 دلار بود.

این اختلاف قیمت به خاطر تفاوت در ویژگی ها و کاربرد هاست. معمــــــولا موسیقی دان ها و تولید کنندگان موسیقی، کیوبیس را نرم افزاری پایه برای تهیه ی موسیقی می دانند.

نرم افزار نیوئنــــدو، با داشتن ویژگی ها و امکانات بسیار کامل تری نسبت به کیوبیس، برای تــــولیـدی با استانداردهای صنعتی به کار بسته شده و برای صداسازی بعد از تولیــد، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. با نیوئندو، می توانید از کامپیوتر های شبکه ای برای ضبــــط های پیچیده تر استفاده کنید. برای درک بیشتر، به این مثال تـــــــوجه کنید، فرض کنیـــــــد 12 نفر می خواهند ساز بزنند و هر کدام در یک اتاق قرار گرفته، همزمان بنوازند و موسیقی نهایی کنار همـــــدیگر میکس شود، شما برای این کار قطعا به نیوئندو نیاز دارید. تصـور کنید 12 ترک جدا از هم، شروع ضبط برای هر 12 ترک بصورت هم زمان و یک عالمه اطلاعات برای پردازش بدون کمترین تاخیر و افت کیفیت.

نیوئندو، همچنین توانایی تهیه ی صدای ساراند 6 کاناله (5.1) را داشته و فرمت های ویدئویی را بهتر ساپورت می کند. برای ضبـط اجرای زنده (Live Recording) نیز نیوئندو نرم افزاری بسیار قدرتمند است.

خلاصه:

1- کیوبیس برای ویرایش صدا ابزاری بنیادین یا پایه ای می باشد.

2- نیوئنــــتدو نرم افزاری ایـده آل برای صداسازی پس از تــــــــــولید (Audio Post Production) می باشد (مثل صداسازی فیلم های که 6 کانال صدا دارند).

3- نیوئندو از کیوبیس خیلی گران تر است، ورژن 5 کیوبیس، 1300 دلار از نیوئندو 4 ارزان تر است. (البته در ایران که قانون کپی رایت وجود ندارد و هر دو نرم افزار بصورت کرک شده در بازار موجود می باشند، تفاوتی در قیمت مشاهده نمی شود، پس پیشنهاد می کنم با نیوئندو کار کنید.)

4- نیوئندو از کیوبیس جدید تر بوده و ابزاری قدرتمند تر برای فعالیت های پیچیده تر است.

5- خروجی نیوئندو بسیار استاندارد تر و مورد قبول تر برای ساخت موسیقی و صداسازی می باشد.

6- نیوئندو تصویر را بهتر ساپورت کرده و برای ضبط ساراند ایده آل است، برای ضبط اجرای زنده نیز گزینه ی مناسبیست.

7- نیوندو برای ضبط اجراهای زنده نیز بسیار قدرتمند است.

 موارد فوق، منکر قدرت و ارزش کیوبیس نیست، فقط تفاوت بین خیلی خوب و عالی است، همچنین پیشنهاد می گردد برای ساخت موسیقی از کیوبیس استفاده کرده، و برای کار با صدای فیلم و یا ضبط اجرای زنده، از نیوئندو استفاده کنید.

 

آموزش کاربردی یا بنیادین؟

 

اولین نکته ای که در امــر آموزش با آن مواجه هستیم، انتخاب نوع آمـوزش، یــعنی کاربردی یا بنیادیــن بودن آن است. بسیاری از ما تفاوت این دو را نمی دانیم و در بسیـــــــاری از موارد بر سر کلاس های آموزش کــاربردی می نشینیم، اما در عمــــــل،  در حال دیدن آموزش بنیادین هستیم. آمــــــــوزش کاربردی عبارتست از یادگیری فنون و به کارگیری ابزار موجـود، برای تولید یک مـحصول، صرف نظر از شناخت نوع ابزار، کار و غیـــــــــره. با آموزش کاربردی، شما یاد می گیرید از چـیزی استفـــاده کرده و نتیجه بگیرید، حتی بدون اینکه اسم آن را بدانید. برای مثال، آموزش کـــــــــوبیدن یک میخ در یک تـکه چوب، می تواند یک آموزش کاربردی باشد و این کار، بدون دانستن اسمِ میـــــــخ و چکش، چوب، نوع چوب، جنس مـــــیخ، نوع چکش و مابقی اطلاعات انجام می شود. یا همچنین رانندگی کردن نیاز به آمـــــوزش کاربردی دارد، اما اخذ گواهی نامه ی رانندگی، به هر دو آمـــــوزش کاربردی و بنیادین نیازمند است. آموزش کاربردی در این مجموعه، به شما کارکردن با صـــــــــدا، مـــیدی، ویرایش، تنظیم، میکس، بالانس، مسترینگ و فعالیت هایی از این قبیــــــل می آموزد. حال آنکه در آموزش بنیادین، آموزش بیننده یاد خواهد گرفت که با چـــــــه ابزاری رو به روست، نام آن ها را خواهد دانســـــــت، جنس آن ها را خواهد شناخت، گاهی دلیل و تئوری آن ها را فرا خواهد گـرفت و با انواع روش های انجام آن رو به رو خواهــــــــد شد، و با از قبل انجام دادن مراحل آمـوزش کاربردی، به مرحله ی تسلط خواهد رسیـــد. در پایان این فرایند، به شعار شرکت اشتاین برگ خواهد رسید، اول خلاقیت. ((Creativity First))

پس از آمــــــوزش کاربردی، شما قادر خواهید بود با نیوئندو یا کیوبیس کار کنید، مـوسیقی تولید کنید یا روی انواع صدا فعالیت انجام دهید، صدای فیـــلم کار کنید و یا مشغول صدابرداری دوبلاژ یا صداسازی برای فیــــــلم شوید، بدون اینکه پنجره های نرم افزار را بشناسید، بدون اینکه حتی بدانید پانل پیمایش از چه قسمت هایی تشکیل شده است. من برای افراد مبتدی، در ابتدای امــر، آموزش کاربردی را اکیدا سفارش می کنم و پیشنهاد می کنم آمــــــوزش های این قسمت را چندین بار مشاهده کنید. همچنین سعی کنیـــد همزمان با مشاهده ی دروس، به انجام فعالیــــت های یاد داده شده بپردازید. پس از یاد گرفتن مطالب کاربردی و یافتن تسلط نسبی بر آن ها، نوبــــــت به مطالعه، بررسی و تماشای مطالب آمـــــــوزشی بخش بنیادین می رسد. در این قسمت، مطالب، بصورت ریـز و جزیی ارایه شده اند، گاهی انقدر ریز که شاید هیچ گاه مورد استفاده قرار نگیرند. البته بد نیست بگــــــویم که مطالعه ی مطالب تئوری بخــــــش بنیادین، قبل و بعد از تماشای دروس کاربردی بسیار ارزشمند می باشد. امیــــــــــدوارم این مطلب برای انتخاب نوع آموزش مفید بوده باشد،

 

در انتها باید اضافه کنم که اگر در پخش فیلم ها مشکل دارید، (پخش نمی شوند یا می لرزند یا پرش دارند یا ...) نرم افزار K-Lite codec pack را از اینجا دانلود کرده و نصب کنید.

 

 

 

با آرزوی موفقیت، سجاد حسینی

 

پی نوشت:

عزیزان، لینک ها دانلود توی این پست نیستن، توی پست های زیر این پست هستن. شما احتمالا چون با سرچ این پست رو پیدا کردین پست های زیرش رو نمی بینین. شماره ی این پست ها از 77 تا 88 ئه.

 

پی نوشت 2: بعد از دریافت صدها ایمیل! دوباره برگشتم به این وبلاگ خاک گرفته تا لینک اون پست هارو براتون مستقیم بذارم! ظاهرا خیلی سخت هست برای دوستان! این مطلب در 21 مهر 91 نوشته شده. امروز که اصلاحش می کنم 12 شهریور 96 هست! :|

بفرمایید:

 
 

موفق باشید. :)

/ 21 نظر / 1362 بازدید
نمایش نظرات قبلی
reza

مسخره کردی مارو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کو لینک دانلود تو این صفحه فقطK-Lite codec pack واسه دانلود گذاشتی......نداری پس کسخره نکن مردم رو دروغ گو ی بیکار

hamidreza.kazemi

داداش خسته نباشي.به دليله دسترسي نداشتن به اينترنت نتونستم كليپ تصويريتون رو دانلود كنم.يه سوال داشتم از جنابعالي.چطور ميتونم نويه برنامه كيوبيس5 موقع اهنگسازي يه اكسنت بدم.ممنون ومتشكر

مهدی

سلام اقای حسینی لینکهای دانلود کجاست من خط به خط رو خوندم اما لینک دانلود نبود...ممنون

ماکان بصیریl

سلام داداش.این لینکای دانلود کجان فداتشم.نمیتونم پیداشون کنم.مرگ من بگو خیلی نیاز دارم به این فیلم آموزشی

.....

سلام دادش من هنوز لینک دانلود ها را پیدا نکرم اگه می شه راهنمایی دقیقتری کنید.

.......

سلام ببخشید منظورتون همون 1تا Tutorial 9هستش؟

amir766

سلام.خسته نباشی دوست عزیز،طبق راهنماییتون ب صفحه اصلی برگشتم امالینک دانلودارو پیدانکردم.چکاربایدبکنم هرچی میگردم نیست

Hamed

سلام دوست عزیز. واقعا ازت ممنونم که این لطف رو در کردی واین اموزشو به صورت رایگان گذاشتی ( فکر نکنم کسی ریگان کاری کنه ) امامن از شما کمال تشکر رو دارم. یه سوال داشتم اینکه من 9 ویدئو دانلود کردم. شما گفته بودی که 9تاتوتوریال و 3تا دوبلاژ. اول اگه محبت کنید که لینک 3تا دوبلاژ رو هم بزاید ممنونت میشم. بعدش اینکه گغته بودین اموزش کاربردی و بنیادین. خواسنم بدونم که این 9تا اموزش کاربردی هست؟ اگه هست اموزش بنیادین کدومه؟ واینکه لینک اموزش بنیادینم محبت کنید. ممنونتون میشم که راجع به اموزش بنیادین و اون 3تا ویدئو دوبلاژ کمکم کنید.

Hamed

سلام دوست عزیز. واقعا ازت ممنونم که این لطف رو در کردی واین اموزشو به صورت رایگان گذاشتی ( فکر نکنم کسی ریگان کاری کنه ) امامن از شما کمال تشکر رو دارم. یه سوال داشتم اینکه من 9 ویدئو دانلود کردم. شما گفته بودی که 9تاتوتوریال و 3تا دوبلاژ. اول اگه محبت کنید که لینک 3تا دوبلاژ رو هم بزاید ممنونت میشم. بعدش اینکه گغته بودین اموزش کاربردی و بنیادین. خواسنم بدونم که این 9تا اموزش کاربردی هست؟ اگه هست اموزش بنیادین کدومه؟ واینکه لینک اموزش بنیادینم محبت کنید. ممنونتون میشم که راجع به اموزش بنیادین و اون 3تا ویدئو دوبلاژ کمکم کنید.

ساسان

سلام خدمت شما همكار عزيز بسيار مطالب آموزنده و بسيار تخصصي بود از شما تشكر ميكنم و آرزوي سلامتي و موفقيت رو از خداوند بزرگ براي شما دارم .