باندسازی

چیزی که بعنوان باند سازی در بین کسانی که در این حرفه فعالیت می کنند مصطلح است، حذف صدای گویندگان فیلم (Voice over soundtrack) برای داشتن صدای بدون Voice و انجام صداپیشگی یا صدابازیگریِ1 فارسی می باشد. واژه ی باند یعنی یک لاین صدای مونو که از یک خروجی صدا پخش می شود. در ادامه انواع باند های صدا را توضیح خواهم داد و خواهم گفت که چرا و دقیقا به مجموعه ی چه فرآیندهایی باندسازی می گوییم. با یادگیری باندسازی دوبلاژ، شما قادر خواهید بود برای فیلم های داخلی نیز صدای متن بسازید. اگر آهنگ سازی و نوازندگی موسیقی نیز بلد باشید، می توانید به راحتی صدای یک فیلم را که 50% فیلم حساب می شود پوشش دهید. فقط داشتن و شنیدن صدا معیار نیست و با ایندو شما باندساز نخواهید شد. جزئیات است که بسیار حائز اهمیت می باشد. سعی کنید ابتدا کلیات را آموخته و سپس تمام توجهتان را صرف جزئیات کنید.

باند ساز باید دقیق و هشیار باشد. یادگرفتن روندِ عملیاتیِ آن ساده می باشد اما درست همانند دوبلاژ، استعداد و ذوق هنری باند ساز به صدای متن روح و زندگی می بخشد.لازمه ی ساخت صدا برای فیلم2، 3 فاکتور اصلی خلاقیت، حس هنری و تجربه می باشد.

می دانید نقش موسیقی متن چیست؟ خیلی از فیلم ها سعی می کنند کمبود هنر های بصری را با موسیقی پر کنند و اگر بعد از تماشای فیلمی از موسیقی یا دوبله ی آن تعریف کنیم، باید گفت که یا فیلم در ساخت موسیقی، صدای فیلم و هماهنگی آن با تصویر شکست خورده است و یا ما در دوبله و امور فنی آن. صدا باید در خدمت تصویر و داستان فیلم بوده و به هیچ وجه از آن دو جلو نزند. به همین خاطر برای درک بیشتر و درست فضای فیلم، در مراحل فنی دوبلاژ فیلم، تماشای آن را بعنوان یکی از موارد ذکر کردم. در پایان به یاد داشته باشید که صدا برداری حرفه ای و در اینجا باندسازی حرفه ای مد نظر است، پس امید است هم و غمتان کیفیت و مهارت باشد.

....................................................................................................................................................

1-                 صدابازیگر ترجمه ی Voice actor می باشد.

2-                 Post Production

 

هرگونه کپی برداری با ذکر منبع مجاز است. daw-4-iran

/ 1 نظر / 66 بازدید
محمد

سلام من به ‍‍قسمت باندسازي اومدم ولي اموزش باند سازي نوشته نشده توي بخش اموزش هم هيچي نشون نميده اگه ميشه ادرس اينترنتي پست اموزش باندسازي رو برام بنويسيد