طبقه بندی باندهای صدایی فیلم بر حسب تعداد کانال های آن

طبقه بندی باندهای صدایی فیلم بر حسب تعداد کانال های آن

 

الف) باند مونو:

در این نوع سیستم صدایی، صدای فیلم بصورت یک لاین بوده و تجزیه پذیر نیست. پخش این نوع باند در سیستم های پخش استریو و ساراند همسان بوده و به این شکل است که از تمامی باند ها خصوصیت های صدایی یکسان شنیده می شود. اجزای صدایی که شنیده می شود (وکال، افکت، آمبیانس، موسیقی، ...) همه بر هم منطبق بوده و تفکیک سازی امکان پذیر نیست.

 

ب) باند استریو:

در این نوع سیستم صدایی، باند فیلم بصورت دو لاین بوده و تا حدودی تجزیه پذیر است. این دو لاین که عبارتند از باند راست و چپ، جزئیات صدا را نسبت به تغییر تصویر به یکدیگر انتقال داده و در صورت عدم تغییر تصویر ثابت نگه می دارند. برای درک بهتر تصور کنید تصویر قطاری را می بینیم که از سمت راست تصویر آمده و به سمت چپ می رود. صدای حرکت قطار با افکت Fade in از سمت راست شروع شده و سمت چپ نیز با ورود قطار Fade in شده و پس از اینکه قطار از مقابل تصویر گذشت، دیگر صدایی از باند راست شنیده نمی شود و صدای باند چپ تا انتها به صورت آهسته کاسته شده و در نهایت به صفر می رسد. بیننده با تماشای فیلم و شنیدن صدای آن به این شکل، خود را بصورت مجازی در صحنه کنونی دوربین احساس می کند.

همانطور که اگر در راستای عمود بر ریل قطاری بایستید و به رو به رو نگاه کنید، صدای قطاری که از سمتی به سمت دیگر می رود ابتدا با گوشی که سمت اولیه ی قطار می باشد می شنوید و در انتها با گوشی که در سمت ثانویه ی قطار می باشد.

متاسفانه باند اکثر فیلم های ایرانی که بصورت VCD و DVD در بازار ایران پخش می شوند, علی الرغم اینکه استریو هستند، استاندارد نبوده و فاقد ویژگی تفکیک پذیری صدا می باشد. منظور از فقدان ویژگی تفکیک پذیری باندهای صدا اینست که ماهیت صدای استریویِ این فیلم ها استریو نیست و فقط از نوع استریو می باشد. این صداهای استریو بصورت دو لاین صدای مونو بصورت همسان می باشند که یکی در باند چپ و دیگری در باند راست قرار دارد و تمایزی از نظر جزئیات صدایی ضبط شده روی این دو وجود ندارد.

تاسف دیگر اینست که بسیاری از فیلم های دوبله شده نیز فاقد این کیفیت ها می باشند. شاید این تاسف به خاطر عدم دانش عمومی افراد در این زمینه بیهوده باشد اما در آینده ای نه چندان دور تماشاگران خواستار چنین ویژگی هایی با بالاترین دقت خواهند بود.

به هر حال ساخت یک باند در این دوره با استاندارد های بین المللی آموزش داده می شود. امید است که هر چه زودتر به این سطح از دانش عمومی و تخصصی برسیم.

 

ج) باند  Surround

کلمه ی Surround در لغت به معنای احاطه و محاصره کردن می باشد, این نوع سیستم چینش صدایی حداقل از 5 باند مونو تشکیل شده و حداکثر به 8 می رسد. همانطور که در مثال قطار در باند استریو صدا از یک طرف شروع شد و در طرف دیگر به اتمام رسید، در باند ساراند نیز این عمل به صورت گسترده تری انجام می پذیرد. تفاوت باند ساراند و استریو در این است که انتقال موجهای صدایی در باند استریو در یک صفحه بوده در حالی که در باند ساراند در فضا انجام می پذیرد. در حالت چینش 5 باندی، سه باند رو به روی بیننده و دو باند در اطراف و کمی عقب تر قرار دارند. مایلم در این قسمت برای درک بیشتر به پلان ماقبل فیلم سینمایی نجات سرباز رایان (Saving Private Ryan)، ساخته ی استیون اسپیلبرگ و با بازی ماندگار تام هنکس اشاره کنم. نسخه ی اصلی این فیلم دارای صدای ساراندِ دالبی دیجیتال و DTS (در ادامه هردو بحث خواهد شد) می باشد. در این پلان چندین هواپیما منطقه را بمب باران می کنند. در قسمت هایی از آن صدای صوت مانند حرکت هواپیما ها از باند پشتی شروع شده و در باند وسط خاتمه می یابد طوری که بیننده کاملا حس می کند توسط صحنه احاطه شده است. حس می کند هواپیما از پشت سرش آمده و به جلویش می رود، درست همانطور که در واقعیت اینطور احساس می کند.

 

نجات سرباز رایان، ساخته ی Steven Spielberg

با بازی Tom Hanks

 

هرگونه کپی برداری با ذکر منبع مجاز است. daw-4-iran

/ 2 نظر / 132 بازدید
سلام

سلام به تو بيا تو فارم فا دات کام به پرو فايل من هم توش سر بزم مهســـــــــا منتظرم

فروش پستی

سلام. فروشگاه ما همه چی داره و پستی ارسال می کنه. بعد پولش رو می گیره. دیگه چی می خوای؟