میکسر، اتصالات صوتی و شروع رکورد

B) Mixer

میکسر عبارت است از دستگاهی که مجموعه ی تمامی کانالهای ورودی و خروجی را به نحوی مدیریت کرده و یک جا تحت کنترل در می آورد. میکسر ها مثل کارت صدا یک دستگاه خارجی هستند که بر سر راه کارت صدا قرار می گیرند و چند دستگاه و چندین ورودی و خروجی را با هم هماهنگ می کنند. پنجره ی میکسر در نیوئندو نیز قابلیتیست که بصورت مجازی این کار را درون نرم افزار انجام می دهد با ابن تفاوت که این میکسری داخلیست. کانال های ورودی (Input Buses)، کانالهای پروژه (Project Buses) و کانالهای خروجی (Output Buses) اجزای تشکیل دهنده ی میکسر می باشند. از منوی Device میکسر را انتخاب کرده و یا کلید F3 را بزنید. مشاهده خواهید کرد که ورودی هایی که توسط کارت صدا به نرم افزار ارائه می گردند در قسمت Input Bus و ترک های ایجاد شده در پروژه در قسمت Project Bus و مجموعه ی کانالهای پروژه که برای خروج هستند در قسمت Output Bus قرار دارند. ممکن است بخواهید باندهای صدا را تفکیک کرده و هر کدام را از یک خروجی بشنوید. این کار را می توانید در این قسمت انجام دهید.

C) VST Connections (اتصال های صوتی)

در این پنجره میتوانید انواع کانالهای ورودی و خروجی را ایجاد کرده و بصورت همزمان استفاده کنید. این کانال ها را می توان از سیستم یک کاناله (مونو) تا پنج کاناله (ساراند) تنظیم کرد. کانال های ورودی و خروجی همانطور که گفتم در قسمت میکسر نیز مشاهده خواهند شد. اتصال های صوتی را در منوی Devices یافته یا کلید F4 را فشار دهید.

در هر سربرگ این پنجره، 4 قسمت وجود دارد:

1- Bus Name: نام کانال ورودی یا خروجی یا گروه/ افکت ... (این نام می تواند به دلخواه تغییر کند، برای تغییر روی آن کلیک کنید)

2- Speakers: تعداد باندهای این کانال را مشخص می کند.

3- Audio Device: نام کارت صدایی که برای این کانال استفاده می شود. اگر از چند کارت صدا استفاده می کنید، با کلیک روی نام کارت صدا و باز شدن کشوی کارت صداهای موجود، گزینه ی مورد نظر را برگزینید. (نکته: برای این کار باید از کارت صداهایی استفاده شود که برای نیوئندو یک کارت صدا شناخته شوند، در غیر اینصورت ممکن نیست.)

4- Device Port: تمام کانال های ورودی یا خروجی در این قسمت لیست شده اند. کانال مورد نظر را انتخاب کنید.

نکته: برای اینکه پنجره ی میکسر، اتصال های صوتی و غیره همیشه روی صفحه باشند تا دسترسی به آن ها ممکن باشد، می توان روی قسمتی از داخل پنجره کلیک راست کرد و عبارت Always on Top را برگزید.

D)Video Player

برای باز کردن پنجره ی ویدئو کلید F8 را زده یا از منوی Device, Video را انتخاب کنید و یا روی ایونت ویدئویی دابل کلیک کنید.

همانطور که در مراحل فنی دوبلاژ قید کردم، ابتدایی ترین کار بعد از ورود به نیوئندو، داخل کردن فیلم ویدئوییست. پس هم اکنون می خواهیم بعد از ساخت پروژه، یک فیلم ویدئویی داخل نرم افزار کنیم. برای اینکار، از دستور زیر استفاده کنید:

File\ Import\ Video File…

حال می خواهیم صدابرداری و ضبط صدا را آغاز کنیم. برای اینکار در قسمت Track List، تعداد ترک های مورد نیاز را ایجاد کنید. توجه داشته باشید که وکال صدایی منو می باشد، پس باید ترکی مونو ایجاد کنید.

شروع رکورد صدا:

ترک مورد نظر را انتخاب کنید. برای فعال کردن حالت ضبط روی یک ترک باید کلید رکورد را Enable کنید پس Enable Record را بزنید. حال باید به تایم مورد نظر بروید تا بتوانید ضبط را شروع کنید.

/ 2 نظر / 28 بازدید
کامیار

سلام ،در مورد nuendo5یه سوالی داشتم. اول که میرم تو برنامه new project رو میزنم محل پروژه رو که مشخص کردم،پروژه خالی باز میشه بعدش که با کلیک راست add trackرو انتهاب کردم وبعدش add video trackیه چیز خالی میاد چجوری باید یه صدا با ویدیو را بیارم توی پروژه .از آدرس File\ Import\ Video File…که میرم هیچی نمیاد آموزش های شما هم بهم کمکی نکرد ممنون

کامیار

avi هم نمیشه